středa 27. dubna 2011
Inkarceron
 Autor: Catherine Fisher Knižní série: Inkarceron
 Díl: první
 Žánr: sci-fi, fantasy
 České datum vydání: 1.5.2011

Inkarceron


Dokážete si představit svět, kde není úniku? Kde se nemůžete zavřít někde v komůrce ba i přejít louky, lesy a stále nemoct vyslovit svá tajemství, aniž by zůstala jen vašim tajemstvím? Protože vždycky jste mu na Očích, vždy vás slyší... Kdo ptáte se? A i kdybych vám to řekla, věřili byste mi? Věřili byste odpovědi, že podlaha, země, stromy, stěny, cely.....není místo kam se schovat je všude...Vězení bez úniku....Bestie....Inkarceron


Zamýšlení bylo jasné. Stvořit ráj. Místo, kde se vězni napravují, místo bez nejmenší chybičky. Jenže vězení se vymklo z ruky, začalo si dělat co se mu zlíbí a pomyšlení na ráj bylo tatam. Sapienti, vědci či učitelé, si mysleli, že vše bude dokonalé, ale nebude, zklamali a Správci nehodlají zpravit o tak veliké chybě Venek, a tak je radši nechají ve lži o krásném Inkarceronu. 
I když se to na první pohled nemusí zdát, ale ani Venek si nežije jako v bavlnce. U nich byla zase nastolena Doba, Protokol. A tak obě komunity lidí sní, že se jednoho dne podívají do druhého světa, i když moc dobře vědí, že to neni možné.....ale co když se najde Klíč? Kde jsou pak Dveře?


Hlavní hrdinové


Finn Hvězdovic, ví, že se ve Vězení nenarodil, ani ho nestvořilo. Je přesvědčen, že pochází Zvenčí a jeho jedinou nadějí je legenda o Sapphiquovi. Schodou náhod ho vezme pod svá křídla Sapient Gildas, který je až posedlý myšlenkou na Únik, na Sapphiqa, že na Finna, chlapce co vidí hvězdy, nedá dopustit. Když Finn získá onen Klíč, začíná velké dobrodružství přes všemožné překážky Inkarceronu. Se svým přísežným bratrem Keirem, dívkou Attií a Sapientem Gildasem se nechají vtáhnout do víru Vězení.


Claudie Arlex, dcera Správce, je již od mala zasnoubená s princem Gilesem z rodu Haavardů. Claudie si s Gilesem padli do oka, a tudíž se nemůže smířit s myšlenkou, že by ho měl vyměnit druhorozený syn Caspar po smrti Gilese. Čas plynul a svatba se nenávratně blíží a Claudie , spolu se svým učitelem Sapientem Jaredem, se snaží zvrátit co je možné a přijít na kloub jejímu záhadnému otci. Jenže společně zjišťují, že věci, které brali jako 
samozřejmost, jsou jen lži a podrazy.


Když dvojice hlavních hrdinů zjistí, že vlastní totožné klíče,  jejich naděje na šťastný život se pomaloučku zvětšují.


Text plus překlad :)


Při čtení knížky na mě na každé stránce dýchala profesionalita. Spisovatelka píše opravdu na vysoké úrovni, mnohdy jsem objevila slůvka, který nevím, co znamenají :). Navíc ke čtení této knihy je zapotřebí určitě velká dávka fantazie, protože ve většině akčních scén jsem si to určitě představovala úplně jinak než spisovatelka zamýšlela :D nebo jsem se v textu i ztratila např. při útěku z věže Sapienta Blaize jsem myslela, že už prolezli padajícíma dvířky do lodě, přitom teprve do velké síně, což jsem si uvědomila až když do lodě skákali znova :D 
 A abych nezapomněla na začátku každé kapitole si můžete všimnout krátkých dopisů, vysvětlivek či textů na zamyšlení. Proplétají se celou knihou a celkově knížku ožívají :) Překlad samozřejmě na tom má velký podíl. Nevím co bych mu měla vytknout. Spisovná čeština, žádné slangové řeči, i když teda ten slang mi tam trošičku chyběl :)


Hodnocení


Knížka rozhodně nebyla napsána, kvůli vtipu nebo romantice, ale aby si lidi uvědomili, co všechno máme a nevážíme si toho viz. Hvězdy a to všechno dávalo knížce kouzlo, sice jsem celou dobu doufala na nějakou náklonnost mezi Keirem a Atiií, ale nic nepřišlo :D.
Knížku jsem četla nezvykle dlouho, i když děj, postavy, všechno bylo moc zajímavý, ale když jsem vzala knížku večer do ruky po 10 stránkách se mi chtělo spát, až při posledních 70 stránkách mě to opravdu chytlo, že jsem to měla přečtený cestou od babičky domů :) 
Z konce jsem trošku rozpačitá, řekla bych, že ani sama spisovatelka neví, jak se Sapphique dostal z vězení, proto to na konci nevysvětlila, a že by on měl být Správce mi přijde strašlivě divný. Přece jenom Správce nemohl být tak mladý, když odešel z Inkarceronu, aby si toho nikdo Venku nevšiml, nebo že by dali takovouhle důležitou roli chlapci/muži, který lid nezná od narození? Prostě mi to přišlo trochu na hlavu, nebo jak spisovatelka Keira v posledních stránkách úplně udělala svatého :D Každopádně dávám knížce 7 z 10 Hvězdiček :) .


PS: Kdopak to neví, tak knížka se chystá do kin v roce 2013 v hlavní roli Taylor Lautner :)
1 komentář:

  1. Inkarceron bol úžasný, som zvedavá aj na film, i keď Taylor sa mi pre postavu Finna vôbec nehodí :/

    http://nana-books.blogspot.sk/

    OdpovědětVymazat